LIA på Sommarland

Att Entreprenörskolan har ett högst anseende bland bygdens företag är denna berättelse ett bevis på. Det började med att Mats Nobelius från Leksand Sommarland besökte skolan i början av vårterminen. Mats presenterade Sommarlands verksamhet för skolans förstaårsstudenter och bjöd in till samarbete. Han berättade om den nya souvenirbutiken och om det stora piratskepp i trä som skulle byggas och förklarade att han behövde hjälp med allt från inköp och marknadsföring till inredning och utbildning av personal i butiken samt hjälp med att dekorera och inreda skeppet.

Studenterna Emma Borbos, Linda Nyström, Mattias Salovaara och Jenny Persson på utbildningen till handelsentreprenör tog sig an det omfattande uppdraget att jobba med souvenirbutiken under den sju veckor långa LIA-perioden.
- Jag har alltid drömt om att få vara med och bygga upp en butik från grunden. Tidigare har jag bara jobbat inom stora kedjor där allt gått per automatik och det har varit svårt att få vara med och påverka. Nu får jag till och med välja vilka produkter som ska säljas, säger Emma.
- I det här projektet får vi verkligen använda oss de kunskaper vi lärt oss i skolan. Tidigare har jag också bara jobbat på stora företag och känt mig hindrad då jag kommit med egna förslag och idéer. Det här känns utvecklande, jag får chans att kolla hur mycket jag kan och jag ser det som en stor utmaning, berättar Linda.

Både Emma och Linda tycker att samarbetet inom gruppen fungerar bra och att alla kompletterar varandra, något som fått till följd att de lärt sig mycket av varandra. De beskriver Mats som en sann entreprenör och upplever att han har stort förtroende för dem och deras idéer. De är säkra på att de här veckorna kommer att ge dem viktiga kontakter för framtiden.

- Jag ser den här LIA:n som en grund för min framtida karriär, säger Emma och berättar att de jobbar dygnet runt för att bli klara i tid inför butiksöppningen i mitten av juni. 
- Handeln är rätt för mig och det känns så skönt att jag har kommit på det. Jag vill vara med och förändra handeln i Sverige i framtiden. Jag sprudlar av idéer och det är föst nu som jag har insett att jag är en entreprenör, säger Linda.

 

090508 363

Emma Borbos, Jenny Persson, Mattias Salovaara och Linda Nyström i den nybyggda lokalen som ska bli Leksand Sommarlands souvenirbutik. På golvet sitter Mats Nobelius som gav dem uppdraget.

Emma, Mats och Linda

"Med studenternas hjälp blir slutresultatet så mycket bättre. De hjälper oss med detaljer som vi annars inte skulle ha haft möjlighet att genomföra. Jag hoppas på ett fortsatt samarbete med skolan för det har dykt upp ännu fler projektidéer som jag skulle vilja genomföra. Sommarland är stort..."

090508 416

Kommunikatörerna och dekoratörerna Vera Andersson, Sara Tallberg och Quintus Jakobsson framför piratbåten som de jobbat med under LIA:n.

"Det är mycket att stå i men det är det värt för det ligger på en utvecklande nivå. Det är kul att se vår idé växa fram." Quintus