Boende och mat

Entreprenörskolan finns inrymd på Leksands Folkhögskola i hjärtat av dalarna. Skolan ligger på gångavstånd från Leksands centrum.
Om du kommer med tåg kan vi hämta dig på stationen. Säg till i så fall.

I kursavgiften ingår boende samt frukost och lunch under de dagar du är på plats i Leksand. Du bor på Leksands Folkhögskolas internat i 2-bäddsrum med dusch och wc (enkelrum i mån av plats till en extra kostnad). Kommer du dagen innan kursen börjar kan vi ordna boende mot en extra kostnad. Sänglinne ingår.

 

På internatet finns även gästkök och allrum med TV.

I restaurangen, med vacker utsikt över Siljan, serveras frukost, för- och eftermiddagsfika samt lunch tillagade av bästa råvaror, gärna närproducerade, av vår chefskock och hans team. Meddela oss för specialkost. Lunchserveringen är även öppen för allmänheten, måndag-fredag 12.15-13.30, under terminstider.

I nära anslutning till internatet hittar du som åker bil parkeringsplats (första parkeringen på vänster sida). Laddstolpe för elbil finns.


Foto: Christian Habetzeder

 

Foton, där ej annat anges: Björn Larsson

Mer information


Anna Franzon
0247-369 60

info@entreprenorskolan.com