Unikt erbjudande – bli certifierad Visual Merchandiser på distans!

Ge dig själv chansen att gå vår certifierade Visual Merchandiserutbildning, inriktning butik!

Kursen kommer att genomföras som distansutbildning. Vilket innebär att du varvar eget arbete på hemmaplan – inläsning av kurslitteratur, arbete med inlämningsuppgifter samt egen reflektion, med sex stycken gruppträffar i Leksand. Vid träffarna får du arbeta praktiskt, inspiration av kunniga föreläsare, individuell coachning, erfarenhetsutbyte med gruppen och inte minst ett större kontaktnät i branschen! Vid den sista träffen genomförs certifieringen.

Start: 11 september 2019

Deltagarantal: Max 18 deltagare garanterar att alla lär känna varandra och ger möjlighet att ta upp frågeställningar som känns viktiga i gruppen!

 Följande block ingår i kursen:

 • Butikskommunikation
 • Ledarskap
 • Branschkunskap
 • Lönsamhet och försäljning

Kursen ger dig verktygen för att:

 • utforma kreativa skyltnings och exponeringsarbeten
 • använda olika exponeringstekniker och varupresentation
 • använda ljussättning för att förstärka det visuella intrycket
 • arbeta med trender, hållbarhet och omvärldsanalys
 • använda färg och formspråk
 • arbeta med presentationsteknik/retorik
 • arbeta visuellt
 • bedöma lönsamhet i butik och utifrån nyckeltal analysera säljprocessen
 • leda dig själv och andra
 • rita i 3D med SketchUp

 

 Pris: 48 000 kr inkl moms. Om du vill dela upp kurskostnaden så har vi möjlighet att förmedla en mycket förmånlig finansiering genom Human Finans. Du kan t.ex. låna räntefritt till din utbildning och dela upp din betalning på sex eller tolv månader. Läs mer här>>

I priset ingår: Sex träffar om vardera tre dagar under sex månader med start 11 september, totalt 18 kursdagar med övernattning i dubbelrum, frukost, lunch och fikaföreläsare, tre individuella coachtillfällenledarutveckling, kurslitteratur, uppföljningar mellan träffarna samt avslutande certifiering.
Läs mer om boende här>>

Vi har väl anpassade lokaler för våra utbildningar. Se mer här>>

Välkommen med dina frågor till info@entreprenorskolan.com

Anmälan vill vi ha så fort som möjligt, eftersom vi har fortlöpande antagning upp till 18 deltagare. Du anmäler dig här>>

Då vi fått din anmälan kommer vi att ta kontakt med dig och berättar mer om utbildningen och antagningsförfarandet.
Du bekräftar din plats genom att betala in anmälningsavgiften på 3 000 kr, som är en del av kurskostnaden.

Sedan starten år 2000 har vi examinerat över 900 butikskommunikatörer. Vi har lång erfarenhet av att utbilda Visual Merchandiser inom yrkeshögskolan, vilket skapat nära relationer med branschen. Vår certifierade utbildning är framtagen utifrån de krav som branschen i dag ställer på yrkesrollen, där lönsamhet och ledarskapets betydelse betonas.

 

I samarbete med:

HumanFinans_RGB_small

Startdatum
11 september 2019
Mer information
Anna Franzon
Tel 0247-369 63
E-post: anna.franzon@entreprenorskolan.com

”Kursen överträffade mina förväntningar!”
/Emma

”Kursen gav mig möjligheter att utvecklas i yrkesrollen och skapa nya nätverk. Jag satsar på att fortbilda mig för ett flexibelt yrkesliv!”
/Johan

”Jag tycker att utbildningen var otroligt rolig och levde mer än väl upp till mina förväntningar. Alla tillfällen då vi fick arbeta praktiskt och göra exponeringar, skyltfönster och väggar var mycket lärorika. Det jag lärde mig mest av var den återkommande feedbacken från kunniga föreläsare.”
/Annica

”Riktigt nöjd med utbildningen, önskar att jag gått den för 15 år sedan”
/Christina

”Ni har varit fantastiska allihop och kursen har verkligen gett mig framtidsutsikter. Är så glad att jag tog chansen att gå denna utbildning.”
/Therese

 

 

Att utveckla butikskommunikationen har blivit ett konkurrensmedel, vilket ställer högre och högre krav på rollen som VM.
Efterfrågan på välutbildade Visual Merchandisers kommer att vara fortsatt stor den närmaste femårsperioden.