IMG_3833

Foto: Worldskills Sweden/Viktor Fremling

Våra duktiga studenter Sara Andersson och Denise Landén, som går sitt andra år på Visual Merchandiser, placerade sig på tredje plats och fick bronsmedalj i yrkes-EM i Lille, Frankrike, i helgen. Grattis!

– Yrkeslandslaget har gjort en fantastisk insats som tagit hem hela elva medaljer varav två guldmedaljer, säger Christer Bergqvist, avdelningschef på myndigheten för yrkeshögskolan.

– Vi har förstås särskilt hållit tummarna för våra två yrkeshögskolestuderande Sara Andersson och Denise Landén, fortsätter Christer Bergqvist. De går en yrkeshögskoleutbildning som butikskommunikatör på yrkeshögskolan i Leksand. Sara och Denise placerade sig på en hedrande tredje plats och har nu med sig varsin bronsmedalj i bagaget.

Läs mer på Myndigheten för Yrkeshögskolan hemsida här!

 

IMG_3837     IMG_3834     IMG_3836     IMG_3832

Foto: Worldskills Sweden /Viktor Fremling och David Bicho